Chovatelství
Zde najdete rady pro začátečníky, kteří by rádi věděli co vše je nutné pro budoucí chov.
Kokršpaněl
Pokud si pořídíte fenku s průkazem původu, máte možnost ji uchovnit. V ČR je možno přihlásit se do dvou klubů KCHLS - Klub chovatelů loveckých slídičů a Cocker Clubu.
Oba kluby mají shodné podmínky pro chov - je nutné navštívit výstavu a po 12 měsících věku absolvovat vyšetření na DKK.
Tyto řádky jsou převzaty ze stránek Cocker clubu, kterého jsme členem.
Pes
1) jedinec bez loveckých zkoušek - absolvování dvou výstav po dovršení
12 měsíců věku (z toho jedna vyššího typu - mezinárodní, národní,
klubová, speciální) s oceněním minimálně V + VD.
2) jedinec s loveckou zkouškou - absolvování jedné výstavy po dovršení 12 měsíců věku s oceněním minimálně VD + lovecká zkouška
Fena
1) jedinec bez loveckých zkoušek - absolvování dvou výstav po dovršení
12 měsíců věku (z toho jedna vyššího typu - mezinárodní, národní,
klubová, speciální) se známkami minimálně 2xVD
2) jedinec s loveckou zkouškou - absolvování jedné výstavy po dovršení 12 měsíců věku se známkou minimálně VD + lovecká zkouška
Pes i fena - chrup toleruje se absence 1 zubu(P1 nebo M3), Při použití v chovu musí být jeden z rodičů plnochrupý
RTG DKK - po dovršení věku 12 měsíců rtg. dysplazie kyčelních kloubů. Každý jedinec musí být před zařazením do reprodukce zrentgenován a následně vyhodnocen veterinářem s oprávněním pro vyhodnocování DKK. Doporučuje se, aby se chovatelé vyvarovali spojení mezi dvěmi pozitivními jedinci. Nevhodné je chovat na jedincích s vyšší hodnotou než C.
Je velmi vhodné, aby jeden z rodičů měl provedený DNA test alespoň na PRA a FN s výsledkem clear. (více v sekci zdraví a testy)
V případě, že jedinec vyhovuje daným podmínkám, je možno ho
registrovat jako chovného jedince - k tomu se zasílá originál PP a
výsledky zdravotních testů na daný klub, který zařídí na ČMKU registraci
jedince a zápis do PP, který se Vám poštou dostane zpět. Je potřeba se tedy ještě registrovat v některém z klubů, který Vám zastřeší veškerou administrativu chovu.
Papillon
V ČR jsou tři kluby zastřešující Papillony - Klub málopočetných plemen, Klub malého kontinentálního španěla a Exotic klub. Kluby mají lehce odlišné podmínky pro chov.
Klub málopočetných plemen psů:
Malý kontinentální španěl je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 12ti měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu) s výsledkem Výborný nebo Velmi dobrý. Věk pro zařazení do chovu: pes od 15ti měsíců neomezeně, fena od 15ti měsíců do 8 let věku. Počet vrhů: 1 vrh za kalendářní rok. Žádné zdravotní testy nejsou klubem vyžadovány, ale doporučuje se minimálně vyšetření luxace patelly a PRA pap1.
Klub malého kontinentálního španěla:
Pro uchovnění je zapotřebí bonitace po 12.měsíci věku a přeregistrace na ČMKU. Do chovu jsou připouštěni jedinci od 15.měsíců a fenky do věku 8 let, psi neomezeně. Žádné zdravotní testy nejsou klubem vyžadovány, ale doporučuje se minimálně vyšetření luxace patelly a PRA pap1.
Exotic klub:?
Obecně
Pokud máte fenku a budete-li chtít odchovávat štěňata pod vlastní chovatelskou stanicí, je nutné zaslat na ČMKU vyplněný formulář, který najdete na jejich stránkách. Je zde k vyplnění několik názvů -uznává se jeden sestupně podle zapsání (tak aby nikdo na světě nemohl mít stejný), který bude sloužit jako oficiální mezinárodní chráněný název chovatelské stanice a štěňata z Vašich odchovů jej budou používat jako příjmení. Pokud potřebujete zjistit, jestli je již daný název použit - mrkněte na stránky www.fci.be
Název chovatelské stanice pak dorazí na dobírku až k Vám domů. Poté můžete začít plánovat první vrh - ze studií je prokázáno, že nejvhodnější doba je mezi 2 a 3 rokem věku fenky. Nejjednodušší je před krytím navštívit veterináře, nechat odebrat fence krev a testovat ji na hladinu progesteronu. Výsledky dostanete ještě téhož dne.
POZOR! Většina laboratoří udává výsledek progesteronu v nmol/l. Vzorec pro převod jednotek: nmol/l x 0,318 = ng/ml
Hladina progesteronu - Stádium pohlavního cyklu
pod 2 ng/ml - proestrus - nutné opakované vyšetření za 3-5 dní
2-3 ng/ml - časný estrus - do 2 dní proběhne ovulace - opakované vyšetření nebo krytí za 3-4 dny
3,1-4,5 ng/ml - vrchol estru - ovulace - krýt za 2-3 dny
4,6-8 ng/ml - období po ovulaci - krýt za 1-2 dny
8,1-20 ng/ml - vrchol estru - vajíčka jsou oplozeníschopná - krýt ihned
Po příjezdu ke krycímu psovi je potřeba zkontrolovat jeho chovnost a nechat si potvrdit od majitele pejska krycí list, ten se zasílá spolu s potvrzením o narození štěňat.
Když se vše zadaří - můžete se za cca 64 dní těšit na štěňátka. Cca od 28.dne březosti je možné navštívit veterináře, který Vám březost potvrdí.
Péče o nakrytou fenu
V období březosti bychom neměli fenu zatěžovat žádným zákrokem (očkování) a i odčervení je vhodné provádět těsně před krytím. Na odčervení v březosti se názory různí a to jak u chovatelů, tak veterinářů. Velkou chybou je měnit feně režim v první polovině březosti a to jak fyzický pohyb, tak krmení. Není vhodné přikrmování ani změna stravy. Po první polovině březosti snižujeme aktivitu podle fyzické kondice fenky.
Krmnou dávku postupně měníme , týden přimícháváme krmivo vhodné pro štěňata a kojící feny (u nás je to Royal Canin starter), na které postupně zcela přejdeme, dáváme pozor na zvýšený příjem, aby fena nebyla příliš tučná, špatně by se jí rodilo.
V poslední fázi březosti musí mít fena častější procházky a možnost močení, jak se plody zvětšují a tlačí, fenu nutí velmi často. Krmivo také rozdělíme do menších dávek, fenka už těžko sežere velký objem krmiva naráz.
Příprava na porod
Březost trvá průměrně 63 dní (plus mínus 4 dny). Asi 14 dní před porodem připravíme porodní bednu, pro kokršpaněla máme velikost 90x90cm s výškou 40cm, tak aby štěňátka hned nevylezla a zároveň byla bedna dost prostorná pro fenu se štěňaty. Po třech stranách je vhodné vytvořit zálehové plochy, tak aby fena nemohla štěňata natlačit na stěnu a zalehnout (u nás ve výšce přibližně 12cm, protože po porodu budeme mít vyšší podklad - Vetbed, pro udržení tepla a čistoty). Vstup je možno vytvořit různým způsobem - my jej máme doplňovací tak, že z počátku je otvor až na zem, aby nemusela těhule skákat a po té se postupně doplňuje do výšky, jakmile se štěňata začnou pohybovat. Fena si na bednu musí zvyknout, aby se v ní při porodu i po něm cítila dobře.
Na porod - pro sebe si připravíme tužku, papír, hodinky, váhu, barevné stužky a vyvařené nůžky a šnůrky na podvázání pupečních šňůr. Pokud si chceme práci usnadnit vytvoříme si předem tabulku do které zapíšeme: čas narození, pohlaví, zbarvení, porodní váhu, barvu stužky a popřípadě poznávací znamení. Dále nádobu na odkládání placent a špinavého použitého materiálu. Také prostor pro štěňátka - někdy se může stát, že je matka při porodu dalšího štěněte neklidná a mohla by již porozená štěňátka pošlapat - proto je vhodné mít například vaničku, kterou vyložíme termoforem a měkkým materiálem, kam dáme štěňátka během porodu a položíme ji vedle matky, tak aby byli stále v kontaktu.
Při porodu buďte klidnou podporou fenky a v případě potřeby jí trochu pomozte, někdy je fenka unavená, můžete tedy pomoci vybalit štěňátko a vytřít jej do sucha a ucvaknout pupeční šňůru. Každé štěňátko by se mělo co nejdříve napít mateřského mléka (kolostra). Fenku v průběhu porodu nechte projít a vyvenčit...usnadní jí to porození dalších potomků